
Zapadnoindijski nobelovac V. S. Najpol je rođen na Trinidadu, avgusta 1932. godine u porodici indijskih Bramina. Otac mu se bavio novinarstvom, pa je od malih nogu ljubav prema pisanju preneo V. S. Najpolu i njegovom bratu Šivi. Do 1938. Najpol je živeo u Port Spejnu da bi potom otišao na studije u Oksford. Pošto je diplomirao 1953. godine, zaposlio se kao novinar u BBC-ju. Dve godine kasnije, posle ženidbe sa Patrišom En Hal, počeo je da se bavi esejistikom, prozom i kritikom. U svojim romanima i pričama, ali i publicističkim knjigama, V. S. Najpol piše o složenim rasnim odnosima na Karibima, ali i drugde širom Trećeg sveta, polazeći od svog kosmopolitskog iskustva življenja. Postkolonijalno doba, klasna i socijalna gibanja, odnosi metropole i nekadašnjih kolonija centralne su teme Najpolove književnosti. Naravno, osmotrene pogledom na sudbine malih ljudi.
26.03.05 Danas
Od Trinidada do Engleske i nazad
Enigma dolaska, V. S. Najpol
Čak i da pronađete nekoga ko ne zna ništa o V. S. Najpolu, pa mu na čitanje date "Enigmu dolaska" i naterate ga da pročita rečenicu sa slučajno otvorene stranice, tom će čoveku odmah sve biti jasno. "Ovaj je pisac dobio Nobelovu nagradu za književnost!" Zašto? Zato što V. S. Najpol piše onako kako pišu "Nobelovci": sigurnom rukom, pametno, lagano uljuljkujući čitaoca i tako da vam odmah bude jasno da sa pisanjem nema šale.
Ukoliko slučajno odabrana stranica bude ona sa brojem 35, čitalac će moći da nasluti i o čemu se radi u Najpolovoj "Enigmi dolaska". "Ovaj prizor probudio je u meni stara sećanja, na Trinidad, na kućerak koji je moj otac jednom sagradio na brdu, vrt koji je pokušao da zaseje na zemljištu na kome je prethodno bio posečen grm: stara sećanja na tamnu, vlažnu i toplu zemlju na kojoj buja zelenilo, stari porivi i stara zadovoljstva." Dakle, autobiografski roman o putovanju od britanske kolonije na Trininadu do drevnih krajolika Engleske.Bogatim jezikom, posedujući neverovatan osećaj za detalj, naročito boje, V. S. Najpol započinje svoju "Enigmu dolaska" opisima ličnosti iz engleske provincije u koju se doselio sa rodnog Trinidada. Tu, u toj provinciji, Najpol počinje da se seća svog života na karipskom ostrvu, farbajući svoje uspomene različitim nijansama od kojih je sastavljen njegov život. Sa otvaranjem uspomena, "Enigma dolaska" otkriva naročit humor ovog autora i njegovu sposobnost da ličnu priču podigne na nivo univerzalnog. To jeste najveće umeće V. S. Najpola. Najpol posmatra sebe, oštar je i suptilan, a njegova elokventnost pretvara ličnu priču u opšteljudsku, iza koje stoji bezbroj postavljenih pitanja i odgovora.
V. S. Najpol je rođen 1932. godine u porodici indijskih bramana. Bio je književni kritičar i voditelj na Bi Bi Siju. Od 1953. godine živi u Engleskoj, ali često putuje po Aziji, Africi i Americi. Piše romane, kratke priče, ali i dokumentarne radove koji govore o životu u Indiji i muslimanskom fundamentalizmu u nearapskim zemljama. To je tek deo oficijelne biografije V. S. Najpola kom treba dodati i podatak da je ovom piscu 1990. godine kraljica Elizabeta podarila titulu viteza. Sve druge bitne stvari o "ser Viđi" Najpolu kriju se iza bogate simbolike njegove autobiografije "Enigma dolaska" koja opisuje nekoliko svetova i zanimljivu životnu priču čoveka koji je dobio "Nobela" za književnost.
Mića Vujičić
03.12.04 B92
Autobiografija V. S. Najpola
Enigma dolaska, V. S. Najpol
Autobiografija V. S. Najpola, engleskog nobelovca poreklom s Trinidada, kao i svako delo ove vrste, kada je napisano rukom majstora pripovedanja, prerasta od lične u univerzalnu priču o promeni mesta, različitosti civilizacija i smislu opšte istorije koji se otkriva u ličnom proživljavanju vremena.
Pišući lagano, sa smislom za detalj i kolorit, Najpol plete elegičnu storiju o ličnostima iz engleske provincije u kojoj se nastanio po dolasku sa Trinidada, humorno se osvrće na svoje godine provedene na ovom karipskom ostrvu, uz sve to pripoveda i o sopstvenim pokušajima da postane pisac i o evoluciji vlastitog spisateljskog talenta.
Ova knjiga je, stoga, u isto vreme i jedna vrsta «priručnika» za mladog pisca, priča o propadanju tradicionalnih vrednosti i sposobnosti da u naizgled beznačajnim događajima iz širokog vremenskog perioda pronađe opštečovečansku dimenziju, Najpol iz ove knjige mogao bi se nazvati trinidađanskim Andrićem.