
Simeon Marinković je rođen 1941. godine u Popovi kod Blaca. Završio je Učiteljsku i Višu pedagošku školu u Kruševcu, Filozofski fakultet u Skoplju, magistrirao i doktorirao na Filološkom fakultetu u Beogradu. Krajem šezdesetih godina 20. veka radi kao učitelj, od 1980. godine radi kao regionalni prosvetni savetnik, a krajem osamdesetih postaje i savetnik za pitanja obrazovanja u Vladi Republike Srbije. Tokom devedesetih radi na Univerzitetu u Nišu kao profesor metodike srpskog jezika i književnosti. Izdavačku kuću Kreativni centar osnovao je 1989. godine, gde i danas radi kao glavni urednik.
02.07.12
Trogodišnjaci cene dobar savet
Simeon Marinković
To što naučimo u detinjstvu ponavljamo celog života, kaže autor knjige za najmlađe „Dobri saveti”
Bolan, buran, ali i presudan period u razvoju čoveka - to je detinjstvo, kaže Simeon Marinković, pedagog i autor nove knjige „Dobri saveti” iz edicije „Šta sve Ana zna”, namenjene deci od tri do osam godina.
Svaka knjižica iz ove edicije „Kreativnog centra” posvećena je jednoj od tema za koju dugogodišnji nastavnik Simeon Marinković veruje da se mora savladati u najranijem dobu: poštovanje starijih, pažnja u saobraćaju, zdrav život, preporučena ishrana, čuvanje prirode, kućni poslovi, drugarstvo, dobrosusedstvo... Najnovije izdanje „Dobri saveti” u stihu i rimi obrađuje pravila ponašanja, bonton koji savladavaju najmlađi - deca rano idu u krevet, pre jela peru ruke i ne provode vreme gledajući TV, već igrajući se sa vršnjacima u prirodi.
- Sve se zasniva na edukaciji roditelja i vaspitanju dece da bi mališani uživali u srećnom detinjstvu - smatra Marinković.
„Dobri saveti” su devet od jedanaest planiranih naslova o devojčici Ani koja čitaoce vršnjake podučava šta je dobro, a šta loše, šta se sme, a šta ne. Autor smešta Anu, njenog brata i njihove roditelje u različite životne situacije. Čitaoce vodi u park i na igralište, uči ih pravilima za stolom, suočava sa autoritetima i željama druge dece.
- To što naučimo u detinjstvu ponavljamo celog života. To su temelji koji ostaju zauvek i zato je važno da se rano savladaju.
Marinković, koji je radio sa decom svih uzrasta, ali i sa studentima koji su se obrazovali za profesore, veruje da već trogodišnjak mora da zna u kojim prilikama treba da kaže „hvala” i „izvini”. Knjiga je, ipak, namenjena i prvacima, a autor primećuje da je rado čitaju i deca od osam godina.
- Stariji će ove „lekcije” savladati na višem nivou, ali deca do osam godina uživaju da uče uz slike i stihove.
Zato je Dušan Pavlić crtežima ilustrovao knjigu, dok je Marinković svoje pouke pisao u rimi.
- Deca tog uzrasta vole stih jer ona žive u igri i ritmu, i prija im muzika rime.
Za sve svoje savete Marinković veruje da su životna pravila koja se lako uče, jer su deca „kao sunđeri”.
- Ali to ne znači da su naivna i da će prihvatiti bilo šta što im ponudite. Najmlađi su bili moji prvi recenzenti i oni su mi ukazivali na to šta je u knjizi dobro, a šta ne. Deca znaju mnogo i dobro prosuđuju - zaključuje autor.
Mali Brazilci uče iste lekcije
Simeon Marinković se već decenijama bavi razvojnom psihologijom, pedagogijom i svim navikama koje deca stiču vaspitanjem. Iskustvo u radu sa najmlađim mališanima sažeo je u „Dobrim savetima” koji su prevedeni na druge jezike.
– Poslednji su mi se javili Brazilci. Oni su preuzeli celu ediciju. Preveli su moj tekst i iskoristili iste ilustracije za svoje izdanje.
J. Stevanović