knjizara.com
Kako se zemlje natječu
Strategija, struktura i državno upravljanje u svjetskoj ekonomiji

Richard H. K. Vietor (autor)

Kako se zemlje natječu
rasprodato

Kako se zemlje žure u nadmetanju u sve globalizovanijoj areni, državne strategije važnije su nego ikada. Zemlje širom sveta sve oštrije se nadmeću za tržišta, tehnologije, vjštine, strane investicije i kanale distribucije koji su potrebni za rast njihovih ekonomija i podizanje životnog standarda. U našem potpuno globalizovanom svetu, specifičˇne strategije tih nacionalnih vlada ili će uspeti – ili podbaciti – u naporima da podstaknu i održe rast, smanje siromaštvo, prilagode se urbanizaciji i stvore radna mesta.

U knjizi Kako se zemlje natječˇu: strategija, struktura i državno upravljanje u globalnoj ekonomiji, Richard H. K. Vietor pokazuje kako d

ržave određuju smer i stvaraju klimu za nacionalni ekonomski razvoj i profitabilna privatna preduzeća. Vietor ističˇe da u današnjem hiperkonkurentnom okruženju država stalno osigurava specifičˇne prednosti koja su preduzećima naophodna kako bi se ravnopravno nosila s konkurentima. Te prednosti uključˇuju visoku štednju i niske kamatne stope za investiranje, čˇvrsta prava vlasništva i dobro državno upravljanje, tehnološki motivisanu i predanu radnu snagu, nisku stopu inflacije i brzo rastuće domaće tržište.

Prikazujući istorijski kontekst, ekonomske analize i intervjue s izvršnim direktorima i državnim službenicima širom sveta, Vietor nudi živopisnu i pronicljivu analizu različˇitih pristupa državnim strategijama koje vode i do uspeha i do neuspeha. Poglavlja opisuju važne zemlje – Kinu, Indiju, Japan, Singapur i Sjedinjene Države, jednako kao i Meksiko, Rusiju, Saudijsku Arabiju, Južnu Afriku i Italiju – otkrivaju jedinstvene društvene, ekonomske, kulturne i istorijske snage koje su odredile zemljinu putanju razvoja. Vietor takođe osporava široko rasprostranjeno mišljenje da u tržišnim ekonomijama, kao što su Sjedinjene Države, jak uticajdržave može samo omesti poslovni uspeh.

Provokativna u prikazu i bogata u izvorima, knjiga Kako se zemlje natječˇu nudi snažan uvid u razvoje poslovnih okruženja kod važnih naroda – i u prošlosti i u budućnosti.


„Globalizacija potpuno ističˇe, višˇe nego ikada pre, konkurentske pozicije naroda. Koristeći se dugim iskustvom predavačˇa na poslovnoj školi Harvard, smer Poslovanje, držˇava i međunarodna ekonomija, Richard Vietor razjašˇnjava vezu između ekonomskog postignuća i državne politike. Kako se zemlje natječˇu pruža okvir koji je neophodan menadžerima da bi razumeli putanje razvoja zemalja i kako bi mogli donositi odluke u međunarodnoj ekonomiji.“
Daniel Yergin, predsednik uprave, Cambridge Energy Research Associates, autor The Prize: The Epic Quest for Oil, Money and Power i koautor Commanding Heights: The Battle for the World Economy

„Kako se zemlje natječˇu vrlo je čˇitljiv iskaz o tome zašto je država važˇna u nacionalnom ekonomskom postignuću. Temeljeno na studijama slučˇaja najvažnijih svjtskih ekonomija, Richard Vietor pokazuje kako strategije razvoja koje države slede znatno određuju funkcionsanje tržˇišˇta dobro ili ne. Poslovni ljudi i informisani građani trebali bi da razumeju problematiku o kojoj se u knjizi govori.“
Dwight Perkins, H. H. Burbank profesor političˇke ekonomije na Univerzitetu Harvard i bivši direktor Instituta za međunarodni razvoj na Harvardu

„Globalizacija je pažnju usmerila na zemlje, a ne samo na preduzeća. Suprotno mišˇljenju da globalizacija čˇini zemlje nevažˇnima, a vlade nemoćnima, Vietorova knjiga Kako se zemlje natječˇu pružˇa fascinantan i svežˇ pogled na uticaj nacionalnih politika na ostvarenja preduzeća.“
Jordi Canals, dekan poslovne šˇkole IESE, Univerzitet Navarra, Španija

„Kako svet postaje sve više „spljošˇten“, raste i vladina moć da pomogne ili odmogne konkurentnosti svoje zemlje, a za preduzeća je važno da to uzmu u obzir pri oblikovanju svojih strategija. Bez obzira kakav je vašˇ filozofski pogled na ulogu držˇavne politike u poslovanju preduzeća, razumevanje analitičˇkog okvira i zemljinih „razvojnih puteva“ opisanih u ovoj knjizi biće presudno. Za obazrive poslovne ljude koji rade u našˇem globalnom svetu, knjiga profesora Richarda Vietora je preko potrebno šˇtivo.“
Victor Fung, predsednik uprave grupe, Li&Fung grupa

Ostali naslovi koji sadrže ključne reči: Globalizacija
Ostali naslovi iz oblasti: Ekonomija

Izdavač: Mate; 2010; Tvrd povez; latinica; 23 cm; 370 str.; 978-953-246-094-0;