
Rođena nekog 12. decembra, Sofi Kinsela je, pre nego što će se posvetiti literaturi, radila kao novinar, prateći sektor tržišta i finansija. Na prvi pogled, tu se nazire veza sa tematikom i, prevashodno, naslovima romana koji će joj doneti punu afirmaciju: Tajni svet snova jedne kupoholičarke (2000), Kupoholičarka u inostranstvu (2001), Kupoholičarka staje na ludi kamen (2002). Uz roman Neovdašnja boginja (2005), delo Umeš li da čuvaš tajnu? predstavlja tematski iskorak iz ljupkog Kinselinog kupoholičarskog ambijenta, iskorak koji nipošto neće razočarati one koji su njeno pisanje zavoleli čitajući pomenute knjige. Naprotiv.„Nikad nisam bila istinski posvećena novinarstvu, delom zbog toga što me sektor koji mi je zapao – finansije – nikada nije stvarno zanimao, a delom i zato što ja, u stvari, nikada nisam bila na ’ti’ sa svim tim činjenicama kojih bi čovek u žurnalizmu trebalo da se drži. Ali, da sam volela da pišem za novine – volela sam“, ispovedila se u jednom intervjuu Sofi Kinsela, majka dvoje dece koja, kako kaže, obožava svadbe, a svojim tajnim porokom smatra to što često ume da natrpa puna usta keksa.Kinsela rado citira Oskara Vajlda: „Nikada ne ostavljam za sutra ono što mogu da uradim prekosutra.“
12.09.07 B92
Novi nastavak "Kupoholičarke"
Kupoholičarka i beba, Sofi Kinsela
Fenomen " kupoholizma" je, verovatno, star koliko i ženski rod, a apsolutno je univerzalan, što je jedan od razloga globalne popularnosti serijala o kupoholičarki britanske autorke Sofi Kinsela čiji je peti roman "Kupoholičarka i beba" objavila "Laguna".
Posle četiri naslova, "Tajni svet jedne kupoholičarke" kojim je započela serijal 2000. godine, " Kupoholičarke u inostranstvu", "Kupoholičarka staje na ludi kamen" i "Kupoholičarka i sestra", Kinsela je napravila dvogodišnju pauzu i za to vreme načinila literarni iskorak iz serijala sa ljupkim čik romanom "Umeš li da čuvaš tajnu".
Sada se vratila omiljenoj Kupoholičarki to jest Beki Blumvud koja je dodala prezime Brendon i ostala trudna. To je nova prilika da dođe do izražaja strast, tačnije zavisnost od kupovine i potreba da se okruži svim blagodetima koje mogu da se kupe novcem.
Medlin Vikem, pravo ime Sofi Kinsele, rodila se pre 39 godina i može da se pohvali da je diplomirala na Oskfordu i stekla zavidnu karijeru kao novinar stručnjak za finansijska pitanja.
Koristeći iskustvo koje je stekla pišući o raznim finansijskim zavrzlamama, Kinsela je izgradila seriju humorističkih čik romana na problemima i nevoljama u koje zapada njena junakinja Beki zbog preteranog trošenja.
Beki je autorkin alter ego jer i njen fiktivni lik je novinarka koja piše o finansijama, ali je nemoćna da odoli novom paru cipela i firmiranoj garderobi iako zna da je to vodi ka bankrotstvu.
Srećno udata, Beki je ostvarila svoj životni san da je vlasnica prodavnice cipela i sada može da ih ima koliko joj duša želi. Saznanje da je ostala trudna dovodi je pred novi izazov da krene u kupovinu za buduću prinovu.
Tako započinje nova "orgija" kupovanja jer bebi "trebaju" firmirana kolica, stalak za povijanje sa tendom kao cirkuski šator, i tako se u njenom slučaju trudnoća pretvara u kupoholiarsko iskustvo bez premca. Ako je neko kupoholičarka kao Beki onda se odlaskom u kupovinu leči jutarnja mučnina, strah od porođaja se savladava lovom na najbolju akušerku na svetu, ali to može da bude i opasno ako je to bivša devojka Bekinog dragog, bogatog, muža.
Kinsela, kao što su primetili kritičari "Glamura" i "Dejli medija" ume do suza da nasmeje čitateljke a usput im nudi supermoderan priručnik za novu generaciju budućih majki. Neki su primetili da je serijal o kupoholičarki psihološka studija o savremenoj ženi iz koje može da se nauči više nego iz gomile stručnih knjiga.
Kinsela je i kod nas stekla armiju vernih čitateljki koje se ne stide svoje "slabosti" da čitaju o Bekinim jadima jer se i same sreću veoma često sa istim problemima.