
Miloš Komadina, rođen 10. avgusta 1955. godine, preminuo posle duge i teške bolesti 28. februara 2004. godine u Beogradu.Studirao je Opštu književnost sa teorijom književnosti na Filološkom fakultetu u Beogradu. Počeo je ujedno i kao pripovedač i prevodilac, posebno dela Karlosa Kastanede. Miloš je započeo pesničku karijeru veoma rano, objavljujući pesme još kao gimnazijalac. Prva od deset zbirki pesama „Obično jutro“ objavljena je 1978. godine. Radio je i kao urednik za poeziju u časopisima: „Student“, „Vidici“ i „Književne novine“. Takođe, Miloš je bio i jedan od osnivača Srpskog književnog društva.
15.09.03 Politika
Pesnik kao prozni pisac
Granična iskustva
Pesnik Miloš Komadina, autor čije su dosadašnje zbirke poezije dobijale izuzetna priznanja i nagrade od kojih je poslednja i nagrada "Vasko Popa" za knjigu stihova "Svejedno" 2001. godine, odlučio je da napiše knjigu proze. Tako je u "Stubovima kulture" sada objavljeno njegovo prozno delo "Institut za rak".
Prema rečima urednika knjige, književnog kritičara Gojka Božovića, Miloš Komadina je izvanredni pesnik koji, poput svojih prethodnika poeta koji su se odlučili da pišu prozu – priče ili roman, u savremenu srpsku prozu unosi ono što je zaboravljeno. Na prvom mestu jezički je bogati, i širi neočekivanim jezičkim rešenjima.
Knjiga "Institut za rak" je lepi vodič ka graničnim iskustvima, pojašnjava Gojko Božović, jer je Miloš Komadina odlučio da u kratkim pričama svoje junake dovodi u pozicije iz kojih životna iskustva deluju potpuno novo, neočekivano, pomalo, i pokatkad iskrivljeno, groteskno, pa čak i fantastično. Međutim, da li je to zaista tako? Kakva su naša iskustva u susretu sa novim, nedoživljenim situacijama? Da li su, kako nam se nekada čini, samo san ili stvarnost? Birajući pomalo ekscentrične junake, Miloš Komadina kao da nam poručuje da se u takvim, graničnim situacijama treba naći da bi se, možda, i baš zbog toga, ono što nam dolazi kao novo moglo doživeti na istinitiji, i realniji način.
A. C.