
Ridiger Šahe je istraživač svesti, pisac, slobodni novinar, organizator seminara, trener, predavač. Nakon studija ekonomije i psihologije radio je niz godina kao menadžer u jednom od najuspešnijih nemačkih industrijskih preduzeća. Posle toga je postao samostalan novinar i pisac.Na svojim brojnim putovanjima kroz SAD, Meksiko i Aziju, kao i tokom dve godine koje je proveo u jednom isceliteljskom centru u Brazilu, prošao je kroz niz obuka. One su ga dovele do dubokog i opsežnog razumevanja povezanosti između lične stvarnosti, ljubavi, odnosa i smisla ljudskog života. Danas na svojim seminarima prenosi kroz predavanja i savetovanja to duboko znanje o unutrašnjim i spoljnim povezanostima i temama koje suštinski određuju život.
22.03.15 Večernje novosti
Najvažnija nagrada - ljubav prema sebi
"Da" Ridigera Šahea
Knjiga "Da" Ridigera Šahea, novi psihološki vodič ka unutrašnjem miru i pozitivnoj promeni. Mnoge osobe su nesrećne jer odbacuju ono što imaju i uvek žele ono što nemaju
KOLIKO puta je iznenadni pljusak bio dovoljan da vam se pokvari raspoloženje i promene planovi? Da li je zbog vaše ljutnje kiša prestala da pada? Naravno da nije. Naše "ne" prirodnoj pojavi ne samo da je besmisleno, već otkriva koliko smo nespremni da se pomirimo s trenutnim stanjem stvari i zbog toga se osećamo loše. O sličnim, besmislenim razlozima za bes i nezadovoljstvo koji čine dan (pa i život) bezrazložno gorim nego što bi mogao da bude - govori knjiga "Da!" nemačkog psihologa Ridigera Šahea, u izdanju "Lagune".
Autor podseća da uvek postoji određeni uzrok koji u čoveku izaziva tugu, kao što postoji i onaj koji stvara osećanje sreće. Naš unutrašnji mehanizam aktivira odbijanje ili prihvatanje, zato je važno reći "da" onome što trenutno ne možemo da promenimo. Na osnovu dugogodišnjih istraživanja, Šahe je došao do zaključka da osećanje odbojnosti najviše utiče na našu svest, a obično se odnosi na neku borbu u nama samima ili prikriveni strah. Otpor prema spoljašnjem svetu i pritisku okoline, stvara otpor prema - sopstvenom biću. Kako pisac knjige tvrdi, za većinu ljudi reč je o nesvesnom i nepoznatom procesu, a takvo osećanje odbojnosti privlači i buduće, slične događaje prema kojima ćemo osećati otpor. Tako se vrtimo u začaranom krugu i ubeđenju da nam ništa ne polazi za rukom...
Kako zavrteti krug u suprotnom pravcu? Promena stanja moguća je tek kada u našoj duši pronađemo mesto gde se odbojnost rađa. Tada će se otvoriti prostor za prihvatanje situacije u kojoj se nalazimo. I "da" i "ne" su kategorične reči, ali "ne" je reč koja ne ostavlja mesta za druge mogućnosti. Zato je već na startu onemogućena svaka prilika za pozitivan ishod i osećanje. Neprijatna situacija stvara potrebu za begom: ako je to mesto u kome se trenutno nalazimo (posao, emotivna veza) prvi korak je pitanje da li beg išta, sam po sebi, rešava. Odgovor se nameće i zato je važno sutuaciji u kojoj se čovek nalazi reći "da", prihvatiti je za početak - objašnjava autor.
Šahe dodaje da odbojnost stvara odbojnost i u okruženju, što situaciju čini još nepodnošljivijom. Tek kad se prihvate okolnosti i smanji naš unutrašnji otpor, stvara se i prilika da se desi nešto novo: život nam oslobađa put.
Mnoge osobe su nesrećne jer odbacuju ono što imaju i uvek žele ono što nemaju. Time nesvesno drže u pokretu unutrašnji mehanizam koji u njima stvara nezadovoljstvo. Ponekad "da" na ono što imamo znači neodbacivanje trenutne sreće u kojoj možemo da uživamo, a da toga nismo ni svesni. Za sve što čovek prihvati, dobije odgovarajuću nagradu. Pa i onu najvažniju, ljubav prema sebi - podučava ovaj psiholog. Ali, dodaje, ona je moguća samo ukoliko sagledamo svaku svoju negativnu misao i zamenimo je pozitivnom. Rezultat koji sledi je otvoren put ka pozitivnom delanju, a s njim i konstruktivnoj promeni.
V. V. S.