
Migel Espinosa (1926-1982) pisac je nekoliko kultnih romana i kontroverzna, moglo bi se reći mistična pojava u savremenoj španskoj knjževnosti.Rodio se, živeo i umro a da gotovo nije izišao iz svoje rodne Mursije. Nakon očeve smrti, prinuđen je da se stara o majci i tri sestre. Nastavlja porodične poslove u trgovini, nezajažljivo čita, pokušava da završi studije prava. Oženiće se, dobiti ćerku i sina. Studiraće dugo: samosvojne misli i nepokolebljivih uverenja, biće trn u oku provincijskim profesorima. Godine 1954. upoznaje Mersedes Rodriges, koja će postati njegova muza, kritičar i omiljeni sagovornik. Teško sastavlja kraj s krajem, neretko živi na ivici bede. Uprkos nedaćama, neumorno piše. Njegove sentimentalne veze često su predmet čaršijskih ogovaranja; jedan takav skandal poslužiće mu kao građa za roman Tribada. Tek pri kraju života, kao pravni savetnik, uspeva da ekonomski stane na svoje noge. Prve tekstove objavljuje kod regionalnih izdavača, dobija Nagradu grada Barcelone za najbolju knjigu 1975.Svoje najznačajnije delo, Školu za mandarine, Espinosa je pisao izmedu 1954. i 1972. godine. Pored ove monumentalne alegorije o zloupotrebi vlasti, Migel Espinosa autor je ogleda iz filozofije istorije Razmišljanja o Severnoj Americi (1957), kao i posthumno objavljenih romana Asklepios, Poslednji Grk (1987), Ružna buržoazija (1990) i Tribada (1993).
01.01.00
Politika
12.03.2002.
U IZDANJU "PAIDEJE"
Ružna buržoazija
Španski pisac Migel Espinosa prvi put na našem jeziku, u prevodu Aleksandra Grujičića. - "Granice tumačenja" Umberta Eka u prevodu Milane Piletić
U nameri da našim čitaocima predstavi pisce sa drugih jezičkih područja, izdavačka kuća "Paideja" objavila je roman španskog književnika Migela Espinose "Ružna buržoazija". Ovo delo, u prevodu Aleksandra Grujičića, približiće nam ovog autora koga su za života (Espinosa je rođen 1926. godine, a preminuo je 1982) smatrali ne samo kultnim piscem, već i mističnom pojavom u španskoj literaturi.
"Ružna buržoazija" je, prema izboru prevodioca i izdavača, roman koji će najviše pomoći da se upozna Espinosin književni rukopis; potom će, očekuje se, na red doći Espinosina najznačajnija dela, "Škola za mandarine" i "Tribada". Objavljena u biblioteci "Maštarije", "Ružna buržoazija" potpuno je neobično prozno štivo, sklopljeno od ispovesti, pripovesti i ironično-kritičkih teza o "uživalačkoj kasti, koju zovu i vladajućom ili dominantnom". Za nauk siromasima...
"Paideja" je objavila i semiotičke eseje lingviste i pisca Umberta Eka. Pod naslovom "Granica tumačenja", u prevodu Milane Piletić sa italijanskog jezika, ovi eseji, nimalo laki za čitanje ali puni primera, i beskrajne duhovitosti kakvu, čini se, poseduje samo Eko, polaze od osnovnih premisa recepcije jednog dela, a zatim analiziraju razne aspekte semiotike kao nauke. Uostalom, evo "konstrukcije" kakvu u uvodu sugeriše i sam pisac: kako se sve može tumačiti poruka u boci koja stigne do nekog naučnika koji je zaokupljen semiotikom, hermeneutikom, lingvistikom? Da li će se poruka iščitavati kao šifra, kao nešto što ima retorički smisao, ili kao alegorija. Iako svako tumačenje jeste subjektivno, ono ima svoje naučne pretpostavke, i o tome upravo govore "Granice tumačenja" Umberta Eka.
A. C.
01.01.00
Danas
16.03.2002.
SOKOVI SPANIJE
Nov naslov objavljen u Paideii pripada savremenoj spanskoj knjizevnosti. Rec je o romanu Migela Espinoze, "Ruizna burzoazija". Espinoza je autor nekoliko kultnih romana, a njegovo delo, bas kao i njegova licnost, nikoga nisu ostavljali ravnodusnima. Ni citalacku publiku, ni kritiku, a ni novinare. Skandal iz Espinozinog privatnog zivota posluzio mu je kao gradja za roman "Tribada", a kontroverznoj Mercedes Rodriges, koja je od 1954. postala njegova muza, kriticar, sagovornik i alter ego, posvecivace svoja dela. Najznacajnije Espinozino delo je roman "Skola za mandarine", monumentalna alegorija o zloupotrebi vlasti, a posthumnu slavu doneli su mu i posle njegove smrti objavljeni romani "Asklepios", "Poslednji Grk", "Ruzna burzoazija" i "Tribada". "Ruzna burzoazija" ima sve odlike najboljih Espinozinih proza.
To je uzbudljivo i pitoreskno stivo, sa iznenadnim obrtima i sokovima, mirisima i ukusima Spanije.
S. D.