
Alfred Žari (1873-1907) pisanjem je počeo da se bavi još kao dvanestogodišnjak. Godine 1888. prelazi renski licej, a potom i u Pariz 1891. gde će ostati do svoje smrti. Pisao je pesme (Trenuci nezaboravnog crnila), drame (Cezar Antihirist), romane (Dani i noći). Najznačije delo mu je Kralj Ibi (1895) za koje se smatra da predstavlja početak moderne drame.
06.08.05 Pobjeda
Dječak koji se igra Boga
Apsolutna ljubav, Alfred Žari
Izdavačka kuća "Rad" upravo je objavila kratki roman "Apsolutna ljubav" Alfreda Žarija kao 560. naslov u kultnoj ediciji "Riječi misao", u prevodu Milice Stojković, koja je i autor pogovora.
Alfrd Žari (1873-1907) je svjetsku slavu tek posthumno stekao sa targikomedijom "Kralj Ibi" koja je kod nas bila najveći pozorišni hit zahvaljujući genilnoj interpretaciji Zorana Radmilovića. Prošle godine u cetinjskom Zetskom domu ovaj lik uspješno je odbranio i Petar Božović.
Ideju za "Ibija" Žari je dobio još u srednjoj školi inspirišući se
Šekspirovim "Magbetom" i prvi dio je bio završen 1896. godine. Svoj prvi roman "Apsolutnu ljubav" napisao je 1899. godine, ali bi se po mnogim elemetnima mogao smatrati hronolški "starijim" od drame.
Polazište za svoju priču o dječaku koji se igra Boga, Žari je potražio u Bibliji, a avanture u koje upada su direktno preuzete iz čuvenih arapskih bajki "Hiljadu i jedne noći"...
Alfred Žari pisanjem je počeo da se bavi još kao dvanaestogodišnjak. Godine 1888. prelazi renski licej, a potom i u Pariz 1891. gdje će ostati do svoje smrti. Pisao je pjesme (Trenuci nezaboravnog crnila), drame (Cezar Antihirist), romane (Dani i noći). Najznačije djelo mu je Kralj Ibi (1895) za koje se smatra da predstavlja početak moderne drame.
Ibi često govori o trima stvarima, koje su u njegovoj glavi uvijek jedna uz drugu: o fizici, naime o prirodi za razliku od umjetnosti; minimumu poimanja nasuprot maksimalnoj cerebralnosti, i paralelno, o finansijama, naime počastima ukazanim zadovoljavanju svoga Ja isključivo sebe radi nasuprot moći poimanja koja karakteriše inteligentne ljude...