knjizara.com
Kolaboracionistička štampa u Srbiji 1941-1944

Kolaboracionistička štampa u Srbiji 1941-1944
rasprodato

Štampa u okupiranoj Srbiji 1941–1944. godine nije, u prošlosti, u većoj meri bila predmet istraživačkog interesovanja istoričara, politikologa i sociologa. Iako su je generacije istraživača parcijalno koristile kao istorijski izvor, ona je retko sama predstavljala osnovnu temu istraživanja.

Kolaboracionistička štampa u okupiranoj Srbiji imala je veliki značaj, kao integralni (i možda najvažniji) deo i instrument propagande okupatora i vlade Milana Nedića, ali i kao svojevrsna politička arena i prostor u kome su svoje ideje i kritike rivala plasirale različite frakcije inače veoma heterogene srpske kolaboracionističke uprave. Njen osnovni cilj ni

je bio da istinski informiše stanovništvo, već je korišćena kao jedno od brojnih oružja u totalnom ratu u Evropi od 1939. do 1945. godine. Iako su usled višeslojne cenzure mnogi sadržaji na stranicama štampe prikazani iskrivljeno ili čak sasvim netačno, ona je ipak, u velikoj meri, verni prenosilac duha i svedok jednog burnog vremena.

Mogućnosti dubljeg i potpunijeg poznavanja i razumevanja istorije Srbije u Drugom svetskom ratu tesno su vezane i za dalja proučavanja kolaboracionističke štampe, jer je ovom monografijom, kao i prethodno objavljenim istraživanjima, samo zagrebana površina ove složene i istraživački izazovne istoriografske teme.

Ostali naslovi koji sadrže ključne reči: Drugi svetski rat
Ostali naslovi iz oblasti: Istorija

Izdavač: Filip Višnjić; 2015; Tvrd povez; ćirilica; 25 cm; 450 str.; 978-86-6309-098-9;